Przedszkole

„Dzieci są wiosną rodziny
i społeczeństwa nadzieją,
która ciągle kwitnie przyszłością,
która bez przerwy się otwiera.”
J.P. II

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA nr 4 w SIEDLCACH

Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i Statucie Przedszkola.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późniejszymi zmianami oraz akty wykonawcze do w/w ustawy,
2. Rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. Nr 168, poz. 1324),
3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2018 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17),
4. Statut Przedszkola nr 4 w Siedlcach
5. Konwencja Praw dziecka

WIZJA PRZEDSZKOLA

Przedszkole nasze jest placówką nastawioną na szeroko rozumiany rozwój dziecka, tak aby poznało radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat, nauczyło się samodzielności, zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnościami, poznało nowe doświadczenia i odnosiło sukcesy.
Każdemu dziecku stwarzamy szansę na miarę jego możliwości . Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w szkole. Dbamy o potrzeby dzieci i rodziców. Rodzice czynnie uczestniczą w życiu przedszkola.

MISJA PRZEDSZKOLA

Każde dziecko jest dla nas ważne. Zrobimy wszystko aby w naszym przedszkolu czuło się akceptowane i bezpieczne. Stworzymy warunki do harmonijnego rozwoju , do bycia samodzielnym i otwartym na nowe doświadczenia. Zapewniamy, że każde z dzieci w naszym przedszkolu dostaje klucz do zdobywania wiedzy, do twórczych poszukiwań, inspirację do działania.

O NASZEJ PLACÓWCE

Placówka zlokalizowana jest w centrum miasta. Mieści się w wolno stojącym, dużym, jednopiętrowym budynku. Jego atutem jest położenie z dala od ruchliwej ulicy. Ogród przedszkolny jest duży zielony oraz jest wyposażony w sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych.
Dzieci uczęszczające do przedszkola zamieszkują głównie okolice przedszkola. Pochodzenie społeczne dzieci jest zróżnicowane. W przedszkolu funkcjonują 4 grupy (dzieci 3, 4, 5 i 6 letnie).
Przedszkole zatrudnia 19 pracowników, w tym: 8 nauczycieli (łącznie z dyrektorem)
i 11 pracowników administracji i obsługi.

BAZA PRZEDSZKOLA:

Placówka posiada 4 sale dydaktyczne (wyposażonych w atestowane, nowoczesne meble dostosowane do wzrostu dzieci i do właściwego ułożenia na nich pomocy).
Hol na I piętrze pełni rolę sali rytmicznej (organizacja zajęć zabaw ruchowych, muzycznych, teatralnych, uroczystości, koncertów).
Ogród przedszkolny bogaty w różnorodne krzewy i drzewa, wyposażony w przyrządy do ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu.
Zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne
Wszystkie sale przedszkolne posiadają zestawy pomocy dydaktycznych, gier, planszy, zabawek, klocków i innych. W salach zorganizowane są kąciki tematyczne i stałe, np. kącik do obserwacji przyrodniczych, kącik czytelniczy itp.

WARUNKI PRACY

Nasze przedszkole jest kolorowe i bajeczne. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt, meble, pomoce dydaktyczne i bezpieczne zabawki. Nasz plac zabaw zaspokaja potrzeby ruchowe dzieci na świeżym powietrzu kolorowe i bezpieczne urządzenia rekreacyjne zachęcają do zabawy.
Dzięki skutecznej promocji nasze przedszkole ma dobra opinię w środowisku lokalnym. Dobra baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia dopełnia działania dydaktyczno - wychowawcze i wpływa na wysoką ocenę.
Placówka inwestuje w nauczycieli, pracowników, bazę lokalową, a zyskują na tym przede wszystkim dzieci. Przedszkole jest zarządzane w sposób sprawny i nowoczesny, a pracownicy mają satysfakcję ze swojej pracy.

 

 

„Dziecko chce być dobre
Jeśli nie umie – naucz
Jeśli nie wie – wytłumacz
Jeśli nie może – pomóż”
Janusz Korczak

CELE OGÓLNE WYNIKAJĄCE Z ZAŁĄCZNIKA DO NADZORU PEDAGOGICZNEGO

I. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej
1. Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
2. Przedszkole doskonali efekty swojej pracy.

II. Procesy zachodzące w przedszkolu
1. Procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu   koncepcji pracy.
2. W przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych.

III. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
1. Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa.
2. Przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego.
3. Przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa.

IV. Zarządzanie przedszkolem
1. Zarządzanie zapewnia funkcjonowanie przedszkola zgodnie z przyjętą koncepcją

CELE SZCZEGÓŁOWE

-  wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
-  budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;
-  kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;
-  rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;
-  stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
-  troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;
-  budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
-  wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
-  kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej;
-  zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.

ROLA NAUCZYCIELA WYCHOWAWCY

Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój.
Pedagodzy w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci.
Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań, są dobrze przygotowane merytorycznie, metodycznie. Poszukują innowacyjnych rozwiązań, mają wysokie kwalifikacje, pracują z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności.
Nauczycielki ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania. Angażują rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane.
Poszczególne zespoły zadaniowe monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i udoskonalają je z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń. Dyrektor i nauczyciele dbają o sprawność systemu i właściwe wykorzystanie zasobów. Ponadto nauczyciele współpracują ze sobą na co dzień, prowadzą zajęcia koleżeńskie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem.
Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne

WSPIERANIE NAUCZYCIELI

  • Wspieranie nauczycieli w sytuacji wypalenia zawodowego
  • Szkolenia rad pedagogicznych
  • Szkolenia członków zespołów zadaniowych
  • Szkolenia nauczycieli w zakresie poszerzenia oferty edukacyjnej

SPOSOBY MONITOROWANIA OSIĄGNIĘC NAUCZYCIELI

  • Praca nauczyciela podlega ocenie przez dyrektora
  • Badanie osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:
  • Ankiet
  • Rozmów z nauczycielami, rodzicami,
  • Obserwacji zajęć, uroczystości, programów artystycznych dzieci,
  • Obserwacji prezentowanych przez dzieci umiejętności, wiedzy i postaw,
  • Analizę wytworów dziecięcych,
  • Obserwację prowadzonej współpracy z rodzicami,
  • Lustrację sal, tablic, wystawek prac,
  • Arkuszy ocen pracy nauczycieli,
  • Arkuszy samooceny
  • Analizy dokumentacji pedagogicznej,
  • Innych dokumentów obrazujących pracę nauczyciela
  • Rozwoju zawodowego

Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli oraz ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na podsumowujących Radach Pedagogicznych odbywających się dwa razy do roku – luty i czerwiec.

WIZJA DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dziecko jest:

  • Ciekawe świata
  • Ufne w stosunku do nauczycieli
  • Radosne
  • Aktywnie uczestniczące w życiu przedszkola
  • Twórcze i samodzielne w działalności zabawowej i edukacyjnej podejmowanej na rzecz własnego rozwoju,
  • Uczciwe i prawdomówne
  • Odpowiedzialne i obowiązkowe
  • Kulturalne i tolerancyjne,
  • Świadome zagrożeń,

MODEL ABSOLWENTA

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia,

Wykazuje:

  • Motywacje do uczenia się i do wysiłku intelektualnego
  • Zainteresowanie treściami nauczania, chęć poznawania czegoś nowego,
  • Umiejętność przyswajania nowych pojęć , logicznego myślenia, korzystania z posiadanych wiadomości, uważnego słuchania
  • Umiejętność koncentracji, pracy przez dłuższy czas, wytrwałości
  • Umiejętność radzenia sobie z trudnościami (nie zniechęca się, gdy mu się coś nie uda, podejmuje próby radzenia sobie z zadaniem),
  • Umiejętność współpracy w grupie (podporządkowuje się poleceniom, normom, umie współdziałać z innymi),
  • Tolerancje wobec innych, odmiennych postaw, przekonań
  • Samodzielność
  • Odporność na stres (sytuacje problemowe, konflikty z kolegami)

Posiada:

  • Zdolność do obdarzania nauczycielki (i innych dorosłych) uwagą i porozumiewania się z nią w zrozumiały dla niej sposób,
  • Wyobrażenie o obowiązkach wynikających z roli ucznia,
  • Podstawową wiedzę o świecie;

Umie:

  • Cieszyć się z własnych osiągnięć i odczuwać satysfakcję, gdy samodzielnie wykona zadanie
  • Posługiwać się zdobyczami techniki

Rozumie, zna przestrzega:

  • Prawa dziecka i respektuje prawa innych ludzi,
  • Zasady bezpieczeństwa, zasad higieny, dbałość o zdrowie i sprawność fizyczną
  • Zasady kultury współżycia, postępowania ,
  • Kulturę i dziedzictwo własnego regionu, symbole narodowe,
  • Potrzebę szanowania przyrody i środowiska (prezentuje postawę proekologiczną);

Nie obawia się:

  • Występować publicznie – reprezentować grupę, przedszkole,
  • Chwalić się swoimi pomysłami, osiągnięciami artystycznymi, sportowymi, sukcesami,
  • Wykazać inicjatywy w działaniu,
  • Wyrażania swoich uczuć,

Dziecko ma prawo do:

  • Życia i rozwoju
  • Swobodnej myśli, sumienia i wyznania,
  • Aktywnej, serdecznej miłości i ciepła,
  • Spokoju i samotności, gdy tego chce
  • Wypoczynku, jeśli jest zmęczone,
  • Indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa tego rozwoju,
  • Pomocy i ochrony przy pokonywaniu przeżyć wywołanych przemocą
  • Wypowiedzi i aktywnej dyskusji z dorosłymi i dziećmi
  • Wspólnoty w grupie
  • Zabawy i wyboru towarzyszy zabawy
  • Pomocy ze strony dorosłych i kontakt ów z nimi na zasadzie równouprawnienia
  • Nauki, informacji , badania i eksperymentowania
  • Nauki jak podchodzić do niebezpieczeństw
  • Oświadczania konsekwencji swojego zachowania
  • Zdrowego żywienia

ZASADY i METODY PRACY

Akceptuj, toleruj, wspieraj -wydają nam się najwłaściwszymi określeniami i wskazaniami do pracy nauczyciela i determinuje ona codzienną naszą pracę .
Aby zrealizować obowiązujące treści programowe, wykorzystujemy metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawą formę jego aktywności tj. zabawę.
Do metod tych należą m.in.;

  • Metoda prof. E. Gruszczyk –Kolczyńskiej – dziecięca matematyka- zabawy matematyczne mające na celu zapewnienia dziecku sukcesów w nauce matematyki
  • Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne- zabawy ruchowe uczące świadomości własnego ciała i otaczającej przestrzeni, nawiązanie kontaktu z innymi za pomocą dotyku i ruchu
  • Opowieść ruchowa
  • Praca szkolna K. Orffa
  • Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza –zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacji
  • Kinezjologia edukacyjna Dennisona-program ćwiczeń ruchowych , graficznych relaksacyjnych aktywizujących proces uczenia się
  • Metoda Dobrego Startu- metoda przygotowująca do nauki czytania i pisania
  • - alfabet piosenek - śpiewane literki - wierszyki do rysowania
  • Relaksacja
  • Techniki parateatralne,
  • Bajkoterapia
  • Zabawy paluszkowe
  • Drama
  • Pantomima
  • Burza mózgów – metoda aktywizująca , pobudzająca do aktywnego myślenia i działania

Program Adaptacyjny-Będę Przedszkolakiem mający na celu bezstresowe dla dziecka przekroczenie progu przedszkola,

Cele adaptacji

  • Skrócenie procesu adaptacji dziecka do przedszkola
  • Ułatwienie dzieciom przekroczenia progu dom – przedszkole
  • Nawiązanie kontaktu z rodzicami celu ułatwienia dalszej współpracy
  • Uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dzieci
  • Poznanie się i integracja rodziców między sobą

Pomoc dziecku w adaptacji

  • Wcześniejsze przyzwyczajenie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką wychowawców przedszkola, zabawy integracyjne w przedszkolu z rówieśnikami,
  • Uczenie dziecka w domu czynności samoobsługowych,
  • Oswajanie dziecka z informacją, że w przedszkolu będzie spędzało czas w towarzystwie innych dzieci i pań nauczycielek,
  • Cykl wizyt w przedszkolu – wspólne zabawy, spacery,
  • Zapewnienie dziecka, że będzie odebrane w umówionym terminie,
  • Spokojne rozstanie z dzieckiem, zawarcie umów,
  • Zabawy z dzieckiem w przedszkole w domu – przedstawienie atrakcyjności nowego miejsca pobytu,
  • Akceptacja płaczu dziecka przez rodziców – jako naturalnej zdrowej reakcji na nową sytuację (nie należy dziecka zawstydzać),
  • Umożliwienie zabrania dziecku ulubionej maskotki lub innego przedmiotu z domu do przedszkola,
  • Udział dzieci wraz z rodzicami w uroczystościach przedszkolnych organizowanych na terenie placówki: festyny, uroczystości z okazji Dnia Dziecka.

Pomoc rodzicom

  • Zapoznanie z literaturą dotyczącą adaptacji i rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci w wieku przedszkolnym,
  • Przygotowanie ankiet dla rodziców,
  • Przygotowanie arkusza obserwacji dziecka (obserwacja w różnych sytuacjach na terenie przedszkola),
  • Przygotowanie ankiety ewaluacyjnej cyklu spotkań adaptacyjnych,
  • Informacja dla rodziców dzieci nowo przyjmowanych, dotycząca harmonogramu przyjęć do przedszkola i organizacji pracy przedszkola,
  • Zorganizowane cyklu spotkań w przedszkolu:
  • Spotkanie rodziców z dyrektorem przedszkola, przyszłym nauczycielem wychowawcą ich dzieci oraz psychologiem (temat spotkania: problem adaptacji dzieci do przedszkola),
  • Spotkania nauczyciela z dziećmi i ich rodzicami (minimum 3 spotkania).

Program Wychowawczy” - Jestem w grupie…-który uczy porozumiewać się w grupie , zgodnie funkcjonować w zabawie , dzieci odwołują się do kodeksów zachowań i wartości moralnych, znają prawa dziecka. Ustalone zasady i normy postępowania, regulaminy bezpieczeństwa stosują w kontaktach indywidualnych w zabawach zespołowych.

Mamo, tato, wolę wodę – kampania edukacyjna mająca na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat właściwości wody oraz jej wpływu na życie i zdrowie.

I i II edycja ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej –Akademia Aqua Fresh,

Kubusiowi przyjaciele natury – organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla środowiska. Celem programu jest popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli. Wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury, uczenie dzieci kreatywnego myślenia , samodzielności i podejmowania inicjatyw.

Czyste powietrze wokół nas – kampania antynikotynowa skierowana do dzieci i rodziców
oraz programy własne:

„Czego Jaś się nauczy to Jan będzie umiał” – program zdrowotny,

„Ziemia nasza planeta” – program ekologiczny,

„Przedszkolak mały i duży przyrodzie służy”,

Program informatyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym

Codzienne planowanie pracy pedagogicznej uwzględnia

  • Nasze cele wychowania i nauczania
  • Działania zorientowane na dziecko
  • Aktualne pory roku
  • Święta i uroczystości

Tradycje przedszkola: pasowanie na przedszkolaka, mikołajki, choinka, bale karnawałowe, warsztaty świąteczne, Święto Babci i Dziadka , Święto Mamy i Taty, międzyprzedszkolne przeglądy twórczości dziecięcej, miedzyprzedszkolne konkursy plastyczne, pożegnanie dzieci odchodzących do szkoły, czytanie bajeczek przez rodziców, pikniki rodzinne.

Udział w akcjach:
­ Akcja zbierania korków na wózki inwalidzkie
­ Akcja góra grosza,
­ Zbieranie rzeczy dla porzuconych zwierząt „Wspomagamy schroniska dla zwierząt”

Zaobserwowane pozytywne efekty pracy z wyżej wymienionymi metodami:

  • Dzieci potrafią skupić uwagę na wykonywanych czynnościach
  • Potrafią przestrzegać kolejności wykonywanych czynności
  • Dzieci potrafią prawidłowo wykonać czynności ruchowe we właściwym czasie i przestrzeni
  • Pomoc w wyzbyciu się nieśmiałości
  • Gotowość do nauki czytania i pisania
  • Rozwijanie poczucia rytmu, koncentracji i uwagi
  • Liczy obiekty, wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub konkretach
  • Niwelowanie trudności i niepowodzeń w nauce matematyki
  • Pozytywny wpływ na odporność emocjonalną – radzenie sobie w sytuacjach trudnych
  • Pozytywne osiągnięcia naszych dzieci w szkole

Dzieci bardzo polubiły te zajęcia, na których oprócz słuchania angażowały, ruch, gest, czynnie uczestniczyły w poznawaniu nowych treści i wiadomości.

ZASADY PEDAGOGICZNE

Zasady pedagogiczne jakimi się kierujemy zapewniają podmiotowe traktowanie dziecka, są nimi:

1. Zasada indywidualizacji
Należy dużą wagę przykładać do obserwacji dziecka w celu poznania jego rozwoju, określenia aktualnych umiejętności, preferencji, zainteresowań , uzdolnień oraz celu dostrzegania i wykorzystywania- dla stymulacji rozwoju – okresów szczególnej wrażliwości na poszczególne rodzaje oddziaływań i momentów gotowości do uczenia się określonych umiejętności

2. Zasada samodzielności
Ta zasada sprzyja dostępności wszystkich materiałów dydaktycznych, znajdujących się w sali. Mają one stała miejsce na półkach skąd dzieci biorą je i odkładają samodzielnie. Dziecko wykorzystując materiał musi samodzielnie rozwiązać zadanie. Samodzielność w podejmowaniu samodzielnych zadań służy kształtowaniu się osobowości, zwłaszcza zdobywaniu poczucia wiary w siebie, umiejętności analizy i oceny własnego działania, rozwijaniu wewnętrznej motywacji do działania. Świadomość możliwości popełniania błędów.

3. Zasada wolności swobody działania
Zasada ta odnosi się do wyboru przez dziecko rodzaju aktywności oraz jej przedmiotu; tempa uczenia się, miejsca i formy pracy oraz sposobu jej wykonania. Prawo dziecka do wyboru zdań, ról, partnera działania kształtuje poczucie odpowiedzialności za siebie oraz poczucie wpływu

DZIALANIA PODNOSZACE JAKOŚC PRZEDSZKOLA

FORMY NAGRADZANIA ZACHOWAŃ ZGODNYCH Z REGULAMINEM NORM I ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W GRUPIE

• Darzenie dziecka szczególnym zaufaniem, zwiększając zakres jego samodzielności
• Nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy
• Przywilej wykonywania prostych czynności wykazanych przez nauczyciela
• Atrakcyjna zabawa w grupie według pomysłu dziecka
• Drobne nagrody rzeczowe – ordery uznania

ŚRODKI ZARADCZE W PRZYPADKU NIESTOSOWANIA SIĘ DO USTALONYCH ZASAD
• Tłumaczenie i wyjaśnianie
• Ukazywanie następstw postępowania , tłumaczenie dziecku ,aby skłonić go do autorefleksji
• Wyrażenie przez nauczyciela swojego smutku i niezadowolenia z powodu zachowania dziecka
• Propozycje aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji
• Czasowe odebranie przyznanego przywileju
• Utworzenie kącików agresji
• Odsuniecie od zabawy- polecenie wykonania zadania mającego na celu wyciszenie złych emocji

SPOSOBY DIAGNOZOWANIA ROZWOJU DZIECI
• Obserwacja dziecka – dokumentowanie wyników
• Przeprowadzenie diagnozy: wstępnej dla dzieci nowych, po I semestrze i końcowej
• Prowadzenie kart obserwacji
• Rozmowy indywidualne z rodzicami
• Wymiana doświadczeń ze specjalistami
• Ocena realizacji założonych celów i zadań, analiza, wnioski do dalszej pracy

BADANIE OSIĄGNIĘĆ DZIECI W PRZEDSZKOLU ODBYWA SIĘ  NA PODSTAWIE:
• Obserwacji funkcjonowania w grupie
• Wytworów prac dzieci
• Arkuszy obserwacji rozwoju dzieci
• Prezentacji umiejętności ( występy, konkursy)
• Materiały reportażowe ( zdjęcia, filmy, kroniki, albumy)
• Rozmowy

SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW O POSTĘPACH DZIECI
• Prowadzenie i gromadzenie informacji dotyczącej rozwoju dziecka
• Rozmowy indywidualne z rodzicami
• Organizowanie dni otwartych
• Organizowanie zebrań, warsztatów
• Omawianie arkuszy diagnostycznych
• Arkusz informacyjny osiągnięć dziecka w przedszkolu
• Organizowanie zajęć otwartych
• Prezentacja prac plastycznych oraz programów artystycznych

ORGANIZACJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ

Celem pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu jest rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci wynikających w szczególności z:
• wybitnych uzdolnień,
• niepełnosprawności,
• niedostosowania społecznego,
• zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
• specyficznych trudności w nabywaniu umiejętności,
• zaburzeń komunikacji językowej,
• choroby przewlekłej,
• zaburzeń psychicznych,
• sytuacji kryzysowych i traumatycznych,
• zaniedbań środowiskowych,
• trudności adaptacyjnych,
• odmienności kulturowej.

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu jest organizowana i realizowana w szczególności w formie:
• Działań mających na celu rozpoznanie zainteresowań dzieci w tym dzieci wybitnie zdolnych oraz zaplanowanie wsparcia mającego na celu rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
• Działań pedagogicznych mających na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dzieci oraz planowanie sposobów ich zaspokojenia w tym:
a) poprzez obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i ocena gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole ( diagnozę przedszkolną),
b) zindywidualizowanie pracy z dzieckiem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych,
c) zajęć dydaktyczno- wyrównawczych,
d) zajęć specjalistycznych: korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych charakterze terapeutycznym,
e) porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń dla rodziców i nauczycieli,
f) działań na rzecz zorganizowanej pomocy materialnej dzieciom z rodzin znajdujących się trudnej sytuacji życiowej.

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu jest realizowana przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem tworzących Zespół.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu może być udzielana na wniosek:
• rodziców,
• nauczyciela prowadzącego zajęcia z dzieckiem,
• specjalisty,
• poradni psychologiczno pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej.

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest organizowana w przedszkolu w formie:
• zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym
• porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli,

Objęcie dziecka zajęciami specjalistycznymi oraz zajęciami psycho- edukacyjnymi wymaga zgody rodziców.

WSPÓŁPRACA ZE STUDENTAMI

Placówka jest otwarta na współprace z uczelniami kształcącymi kadrę pedagogiczną. Praktyki pedagogiczne w przedszkolu odbywają studenci Akademii Podlaskiej, zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Praktykanci są przydzielani do nauczycieli z co najmniej kilkunastoletnim stażem w pracy pedagogicznej. Czas odbywania praktyk przynosi korzyści zarówno studentom, jak i ich opiekunom. Są oni zawsze mile widziani, inspirują do działania w innym wymiarze. Wpływa to korzystnie na samoocenę nauczycieli i buduje pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku lokalnym.

ORGANIZACJA ZAJĘĆ DODATKOWYCH

Zajęcia dodatkowe prowadzone są w przedszkolu na podstawie wniosków Rodziców i finansowane przez rodziców. Oferty osób/ firm/ chętnych do prowadzenia zajęć dodatkowych są przyjmowane przez dyrektora przedszkola przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dyrektor sprawdza kwalifikacje oferentów i instruktorów zajęć. Następnie oferty są przedstawiane rodzicom na zebraniu Rady Rodziców. Rodzice mają możliwość wyrażenia swoich opinii o zajęciach prowadzonych w roku ubiegłym. Rada Rodziców, jako przedstawicielstwo rodziców podejmuje decyzję co do rodzaju prowadzonych zajęć oraz wyboru firmy na prowadzenie zajęć. Decyzja ta jest zaprotokołowana w protokole z zebrania Rady Rodziców. Dyrektor Przedszkola sporządza umowę na prowadzenie zajęć dodatkowych z firmą wybraną przez rodziców.
Zajęcia płatne wybrane i finansowane przez rodziców to:
• Zajęcia umuzykalniająco - rytmiczne ( 1 raz w tygodniu każda grupa)
• Język angielski (4 razy w tygodniu każda grupa)
• Gimnastyka korekcyjna (1 raz w tygodniu grupa II, III i IV)

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

Rodzice w naszym przedszkolu traktowani są jako partnerzy w procesie wychowania. Zadaniem wszystkich pracowników placówki jest dbałość o pozytywne relacje z rodzicami wychowanków.
Celem współpracy przedszkola z rodzicami jest:
• Dążenie do jedności oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych przedszkola i środowiska rodzinnego,
• Wszechstronny rozwój dziecka,
• Nawiązanie dobrego kontaktu z rodzicami,
• Zapoznanie rodziców z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy dydaktyczno-wychowawczej,
• Przekazanie wiedzy na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu,
• Wspieranie rodziców celu osiągnięcia przez dziecko gotowości do podjęcia nauki w szkole
• Przekazywanie porad i wskazówek od nauczycieli i psychologa w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy,
• Wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji międzypokoleniowych,
• Włączenie rodziców dzieci do życia grupy i przedszkola,
• Zaangażowanie rodziców w prace na rzecz przedszkola,
• Podnoszenie świadomości edukacyjnej rodziców poprzez pedagogizację,
• Promowanie placówki w środowisku lokalnym.

Formy współpracy z rodzicami obejmują:
• Zebrania ogólne z rodzicami oraz z Radą Rodziców,
• Zebrania grupowe,
• Zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola,
• Konsultacje indywidualne z inicjatywy nauczyciela, dyrektora lub rodzica,
• Prowadzenie kącika dla rodziców, m.in. informacje na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, eksponowanie prac dzieci,
• Organizację i prowadzenie zajęć dni otwartych dla rodziców,
• Organizację szkoleń i warsztatów integracyjnych dla rodziców,
• Organizacje uroczystości zaspokajających potrzeby kulturowe rodziców, np. koncerty z ich udziałem, inscenizacje, konkursy,
• Włączanie rodziców w organizację imprez i uroczystości przedszkolnych, takich jak: pasowanie na przedszkolaka, mikołajki, Wigilia - jasełka, choinka, bal karnawałowy, Dzień Matki i Ojca, piknik rodzinny, kiermasze i loterie z okazji Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy itp.
• Konkursy, wycieczki,
• Angażowanie rodziców w pracę na rzecz przedszkola i grup, m.in. pomoc w przeprowadzaniu remontów, sponsorowanie zakupu mebli, zabawek, pomocy dydaktycznych, wykonywanie pomocy.

WSPÓPŁPRACA PRZEDSZKOLA Z INSTYTUCJAMI

Celem współpracy z instytucjami jest:
• Rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie zdolności dzieci,
• Satysfakcja z wykonanej pracy w postaci podziękowań, wyróżnień i nagród,
• Kształtowanie postaw społecznie pożądanych,
• Kształtowanie nawyku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci,
• Urozmaicenie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
• Poszerzenie kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować dalszą współpracą na rzecz dzieci.
• zaangażowanie w życie społeczne środowiska lokalnego

Współpracujemy z :
• Urzędem Miasta (udział w akcjach i konkursach o charakterze ekologicznym),
• Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską i Strażą Pożarną (pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznego spędzania ferii zimowych i wakacji),
• Szkołą Podstawową z OI nr 6 oraz Publicznym Gimnazjum z OI nr 3,
• Przedszkola nr 3 i  Przedszkola nr 25
• WORD - Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego
• Towarzystwem „Nasz Dom” (udział w akcji ”Góra Grosza”),
• Miejską Biblioteką Publiczną,
• Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki
• Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodziny
• Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną
• WSPR Meditrans w Siedlcach
• Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej

PROMOCJA PLACÓWKI

Działania promocyjne obejmują:
• Prezentowanie życzliwej postawy wobec klientów placówki przez wszystkich pracowników przedszkola,
• Dbałość o dobrą opinię przedszkola w środowisku lokalnym,
• Prowadzenie kroniki przedszkola
• Organizacja uroczystości między przedszkolnych,
• Prowadzenie strony internetowej placówki,
• Zabieganie o notatki prasowe dotyczące istotnych wydarzeń z życia przedszkola,
• Prezentacja wydarzeń mających miejsce w przedszkolu w lokalnych mediach,
• Dbałość o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynku,
• Upowszechnianie informacji o przedszkolu.

DALSZA PRACA NAD NASZĄ KONCEPCJĄ, EWLUACJA KONCEPCJI

• Każdy pracownik pedagogiczny i obsługi zna koncepcję
• Zmiany w tekście będą nanoszone przy udziale całego zespołu pedagogicznego,
• Raz w roku podjęta będzie dyskusja w celu ewentualnych poprawek i niedostatków- wprowadzenie koniecznych zmian
• Po zakończeniu każdego roku – sprawdzenie realizacji celów, wprowadzenie koniecznych zmian, ocena stopnia zaangażowania osób odpowiedzialnych
• Po zakończeniu realizacji całej koncepcji – ocena efektów realizacji koncepcji , wnioski do planowania pracy w latach następnych.
• Rodzice zapoznają się z Koncepcją poprzez stronę internetową, mogą również wyrażać opinie i wnioskować o zmiany w koncepcji

ZAMIERZENIA DO DALSZEJ PRACY:

W zakresie bazy i doposażenia placówki:
• Termomodernizacja budynku przedszkola,
• Remont tarasu przedszkolnego,
• Sukcesywne doposażenie ogrodu przedszkolnego w sprzęt rekreacyjny,
• Remont holu (sali rytmicznej) i przylegającej do niego klatki schodowej,
• Zakup sprzętu na placu zabaw (huśtawki, ławeczki),
• Zakup sprzętu audiowizualnego,
• Wyposażenie biblioteki w nowe pozycje metodyczne.
• Zakup pomocy dydaktycznych.
• Zakupienie nowych strojów do tańców i występów artystycznych.

W zakresie dostrzegania potrzeb dzieci i rodziców:
• Rozbudować sferę kształtowania umiejętności samoobsługowych dzieci, poprzez zwiększenie częstotliwości zajęć w zakresie samodzielności i zaangażowanie w nie rodziców.
• Skuteczne organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
• Wdrażanie innowacji pedagogicznej.
• Planowanie cyklicznych spotkań indywidualnych z rodzicami w celu wymiany informacji o dziecku.
• Zwiększać sukcesywnie zaangażowanie rodziców w życie przedszkola.

W zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli:
• Wspomaganie i inspirowanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zdobywania dodatkowych umiejętności,
• Zobowiązanie nauczycieli do promowania swoich osiągnięć przez publikacje,
• Doskonalenie umiejętności nauczycieli związanych z wykorzystywaniem w swojej pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej, co spowoduje szybki przepływ istotnych dla prawidłowego funkcjonowania placówki informacji na płaszczyźnie dyrektor-nauczyciel, nauczyciel-dyrektor;

W zakresie współpracy ze środowiskiem i promocji przedszkola:
• Kontynuowanie i rozszerzanie współpracy z innymi placówkami w celu promowania placówki i wymiany doświadczeń na temat pracy z dzieckiem
• Współpracowanie z nauczycielami innych placówek celu wymiany doświadczeń i poszukiwaniu nowych metod pracy.
• Wzmocnienie współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną poprzez włączenie psychologa i logopedy do stałej współpracy przy organizowaniu pomocy psychologiczno - pedagogicznej,
• Zapraszanie uczniów klas I na spotkania integracyjne w celu promowania pracy placówki i wymiany doświadczeń miedzy nauczycielami w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego
• Kontynuowanie i rozszerzanie udziału w konkursach ogólnopolskich i kampaniach społecznych,
• Podjęcie współpracy z lokalnymi animatorami kultury i sztuki w celu bliższego poznania dorobku kulturowego regionu.

Priorytetem naszej działalności jest zapewnienie naszym wychowankom wszechstronnego rozwoju, bezpieczeństwa, akceptacji, i poszanowania ich praw. Poprzez systematyczne rozpoznawanie potrzeb naszego środowiska oraz poszukiwanie nowatorskich metod pracy z dziećmi, doskonalimy jakość pracy naszej placówki.

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NA LATA 2022-2027

ZADANIA

2022/23
1. Kształtowanie u dzieci prawidłowego stosunku do różnych form życia, pogłębianie wiedzy przyrodniczej poprzez bezpośrednią obserwację i twórczą działalność dzieci, rozbudzanie zainteresowań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego poprzez rozwijanie u dzieci świadomości ekologicznej.
2. Uwrażliwienie dzieci na piękno literatury dziecięcej – przybliżanie postaci Jana Brzechwy.

2023/24
1. Poznanie środowiska wychowawczego dziecka oraz jego ogólnego rozwoju celem jednokierunkowości oddziaływań domu i przedszkola.
2. W magicznym świecie bajek. Tworzymy warunki do rozbudzania u dzieci zainteresowań twórczością Wandy Chotomskiej.

2024/25
1. Poszerzanie doświadczeń plastyczno – konstrukcyjnych.
2. Inspirowanie dzieci do aktywnego poznania świata przyrody, rozszerzanie horyzontu myślowego służącego tworzeniu obrazu świata.

2025/26
1. Edukacja zdrowotna i aktywność ruchowa , odporność psychiczna i fizyczna warunkiem pomyślnego procesu wychowawczego . Kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno – zdrowotnych , propagowanie zdrowego stylu życia , kształtowanie umiejętności zapobiegania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, kierowanie się zasadami bezpieczeństwa - Dbam o swoje zdrowie.
2. Mały badacz i odkrywca- rozwijanie twórczych postaw dziecka , talentów i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie.

2026/27
1. Pobudzanie i wyzwalanie zainteresowań książką jako źródła wiedzy o świecie i informacji z różnych dziedzin życia.- Książka Nasz Przyjaciel , który uczy , bawi i wychowuje”.
2. Kształtowanie poczucia przynależności narodowej poprzez poznanie legend, tradycji i obyczajów ludowych – Muzyką malowane przez polskie drogi.

 

STATUT

MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 4

W SIEDLCACH

Tekst jednolity

Siedlce, dn. 1 września  2023 r

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

  1. Miejskie Przedszkole Nr 4 w Siedlcach jest placówkąpubliczną, działającą na podstawie:
  1. obowiązującego prawa oświatowego,
  2. prawa pracy,
  3. wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych;
  4. niniejszego statutu.
  1. Przedszkole posługuje się pieczęcią podłużną zawierającą jego nazwę, adres oraz numery telefonu;
  2. Siedziba przedszkola mieści się w Siedlcach przy ul., ks. Piotra Ściegiennego 19,08-110 Siedlce;
  3. Organem prowadzącym Przedszkole jest Miasto Siedlce, 08-110 Siedlce, Skwer Niepodległości 2;
  4. Nadzór pedagogiczny nad Przedszkolem sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty;
  5. Przedszkole jest jednostką budżetową.

§ 2

  1. Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa bez bliższego określenia o:
  1. przedszkolu – należy przez to rozumieć Miejskie Przedszkole Nr 4 w Siedlcach;
  2. statucie – należy przez to rozumieć
  3. nauczycielu – należy przez to rozumieć wychowawcę i każdego pracownika  pedagogicznego przedszkola;
  4. rodzicach – należy przez to rozumieć prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem;
  5. dzieciach - należy przez to rozumieć wychowanków Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Siedlcach;
  6. dyrektorze przedszkola - należy przez to rozumieć Dyrektora Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Siedlcach.

ROZDZIAŁ II

CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

§ 3

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa.
  2. Naczelnym celem wychowania przedszkolnego jest zorganizowane wsparcie całościowego rozwoju dziecka realizowane w procesie opieki, wychowania i nauczania, które umożliwia dziecku odkrywanie i gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do dobra, prawdy i piękna, czego efektem jest osiągnięcie przez dziecko dojrzałości do podjęcia nauki w szkole.
  1. Przedszkole zapewnia w szczególności:
    1. bezpłatnenauczanie i wychowanie w zakresiepodstawy programowej w oparciu
      o program wychowania przedszkolnego;
    2. rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
    3. zatrudnienie nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach;
    4. opiekę, wychowanie i nauczanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa
    5. odpowiedzialności  za swoje czyny.

§ 4.

  1. Przedszkole, respektując zasady nauk pedagogicznych, w działaniach wychowawczo-dydaktycznych i opiekuńczych kieruje się dobrem i troskąo zdrowie powierzonych opiece dzieci poprzez realizację następujących zadań:
    1. stwarza swoim wychowankom warunki do pełnego rozwoju umysłowego, moralno-społecznego, emocjonalnego oraz fizycznego zgodnie z możliwościami i potrzebami psychofizycznymi, z wykorzystaniem własnej inicjatywy dziecka i w poczuciu bezpieczeństwa;
    2. zapewnia prawidłową organizację warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji i nabywania szeroko rozumianej wiedzy oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony;
    3. systematycznie uzupełnia, za zgodą rodziców, realizowane treści wychowawcze i dydaktyczne o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju;
    4. organizuje zajęcia dodatkowe rozwijające zainteresowania i zdolności, uwzględniając w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci;
    5. kształtuje umiejętności współżycia i współdziałania w zespole orazpoczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka nie umniejszając znaczenia jednostki;
    6. Pomaga dziecku w budowaniu systemu wartości opartego na prawdach uniwersalnych;
    7. organizuje opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi dostosowując warunki i metody pracy do rodzaju ich niepełnosprawności, możliwości, predyspozycji oraz organizuje dla nich zajęcia usprawniające;
    8. organizuje zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
    9. udzielapomocy psychologiczno – pedagogicznej poprzez:
      • indywidualną opiekępedagogiczną i psychologiczną skierowaną do dziecka
        i rodzicówtego potrzebujących,
      • udzielanie pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych powstałych podczas różnorodnych zmian zachodzących w życiu dziecka i w jego rodzinie,
      • udzielanie porad i pomocy dzieciom mającym trudności w kontaktach z rówieśnikamii środowiskiem,
      • objęcie dziecispecjalistyczną pomocą np. logopedyczną,terapeutyczną, i inną wg potrzeb i możliwości przedszkola,
      • współpracę z psychologiem i innymi specjalistami na terenie przedszkola oraz instytucjami działającymi na rzecz dzieci,
      • prowadzenie obserwacjipedagogicznej, która zakończona jest analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,
      • wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijanie ich kompetencji wychowawczych,
    10. organizuje bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki, a w sytuacjach kryzysowych wszystkie działania pracowników przedszkola, bez względu na zakres ich obowiązków służbowych, w pierwszej kolejności zapewniają bezpieczeństwo dzieciom;
    11. promuje ochronę zdrowia, tworzy sytuacje sprzyjające rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym o bezpieczeństwo w ruchu drogowym;
    12. umożliwia dzieciom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej poprzez:
      • tolerancji dla odmienności narodowej i religijnej, oraz szacunku dla obrzędów      religijnych różnych wyznań,
      • tolerancji i akceptacji w swobodnym wyborze uczestnictwa w katechizacji oraz w obrzędach religijnych,
      •      tolerancji i akceptacji praw oraz równego traktowania wychowanków
        z powodu ich przynależności narodowej, wyznaniowej lub bezwyznaniowości;
      • swobodnego wyrażania myśli i przekonań światopoglądowych oraz religijnych nie naruszających dobra innych osób.
  1. dostarcza dzieciom wiadomości, wrażeń i przeżyć związanych z odbiorem sztuki oraz rozbudza twórczą aktywność dzieci ze szczególnym zwróceniem uwagi na działalność plastyczną, teatralną i inne wynikające z zainteresowań dzieci;
  2. tworzy sytuacje edukacyjne sprzyjające budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur;
  3. organizuje zajęcia – zgodnie z potrzebami – umożliwiające dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego;
  4. wspiera rozwój mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzących do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole;

§ 5.

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania poprzez:
  1. organizację oddziałów dla dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji rozwojowych dziecka;
  2. dostosowanie metod i form pracy do potrzeb i możliwości indywidualnych dziecka oraz wszystkich obszarów edukacyjnych zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego;
  3. stosowanie różnorodnych form i metod pracy oraz umożliwienie dziecku wyboru miejsca i rodzaju aktywności;
  4. indywidualne podejście do dziecka, szanujące jego osobowość, możliwości i potrzeby;
  5. wobec dzieci niepełnosprawnych i wolniej rozwijających się, indywidualizację tempa pracy dydaktyczno-wychowawczej, stosowanie specyficznej organizacji nauki i metod pracy, prowadzenie zajęć zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub innej specjalistycznej lub lekarza – odpowiednio do stopnia i rodzaju niepełnosprawności lub rodzaju deficytu dziecka;
  6. ścisłą współpracę z rodzicami;
  7. współpracę ze środowiskiem, zwłaszcza bliskim dziecku, takim jak rodzina, przedszkole, szkoła.
  1. Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole, organizując tok edukacji przedszkolnej, umożliwiający osiągnięcie dojrzałości szkolnej w aspekcie rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego.
  2. Wobec rodziców przedszkole pełni funkcję doradczą i wspomagającą:
  1. pomaga w rozpoznawaniu możliwości i potrzeb rozwojowych dziecka oraz podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej;
  2. informuje na bieżąco o postępach dziecka, uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolu.
  1. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania przedszkola, zawieszenia zajęć np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia wychowanków i pracowników, realizacja zadań przedszkola odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

§ 6.

  1. Przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczeństwo i opiekę poprzez:
  1. bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
  2. zapewnienie wzmożonego bezpieczeństwa w czasie wycieczek, szczegółowe kwestie określa regulamin spacerów i wycieczek,
  3. zatrudnianie w każdym oddziale nauczycieli i pracowników obsługi, którzy są odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci w czasie zajęć edukacyjnych w budynku i podczas pobytu dzieci na terenie ogrodu przedszkolnego lub poza nim,
  4.  zatrudnianie w grupie 3-latków 2 pomocy nauczyciela,
  1. stwarzanie poczucia bezpieczeństwa pod względem fizycznym i psychicznym,
  2. stosowanie obowiązujących przepisów bhp i ppoż.
  3. zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa w sieci podczas pracy zdalnej,
  4. Zatrudnianie w grupach, w miarę potrzeb wynikających z realizacji orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, nauczycieli współorganizujących kształcenie oraz dodatkowe pomoce nauczyciela do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi z autyzmem lub zespołem Aspergera oraz/lub dodatkowych pomocy nauczyciela, a także do dzieci z innymi rodzajami niepełnosprawności - za zgodą organu prowadzącego przedszkole,
  1. Dzieci są przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną pisemnie przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
  2. Rodzice lub osoba upoważniona ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko w drodze do przedszkola, aż do momentu oddania dziecka pod opiekę pracownika przedszkola oraz w drodze dziecka z przedszkola do domu, od momentu przekazania dziecka opiece osoby odbierającej.
  3. Osoba dyżurująca w szatni lub nauczyciel, mają prawo wylegitymować osobę odbierającą.
  4. Dzieci spod opieki przedszkola wydawane są jedynie osobom trzeźwym.
  5. Szczegółowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu regulują procedury bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

§ 7.

  1. Na wniosek rodziców dziecka, nauczyciela, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej przedszkole udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej wynikającej z obowiązujących przepisów.
  2. Korzystanie z pomocy psychologiczno - pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpłatne.
  3. Prowadzenie działalności diagnostycznej oraz objęcie dziecka terapią wymaga zgody rodziców.
  4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu polega na wspieraniu rodziców oraz nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci.
  5. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają dzieciom nauczyciele oraz specjaliści, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi.
  6. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formie:
  1. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
  2. porad i konsultacji,
  3. zajęć rozwijających uzdolnienia.
  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom dzieci i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
  2. Wsparcie merytoryczne dla nauczycieli i specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu zapewniają poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz placówki doskonalenia nauczycieli.
  3. Kwestie nieujęte w niniejszym dokumencie reguluje procedura udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  4. Przedszkole, przyjmując dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ma obowiązek zorganizowaćdla niegozajęcia rewalidacyjne wynikające z orzeczenia orazwielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka w wymiarze dostosowanym do zaleceń. Dziecko niepełnosprawne ma także prawo korzystać z dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie przedszkola.
  1. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania przedszkola, zawieszenia zajęć np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia wychowanków  i pracowników, organizację pracy przedszkola, w tym udzielanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej oraz zajęcia rewalidacyjne, organizuje się w miarę możliwości i z uwzględnieniem specyfiki nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, chyba że przedszkole funkcjonuje w normalnej formie.

§ 8.

  1. Przedszkole na wniosek rodziców organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dzieci. Ma ono na celu pobudzenie psychoruchowego, społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do momentu podjęcia nauki w szkole.
  2. Przedszkole może prowadzić wczesne wspomaganie rozwoju dziecka dla swoich wychowanków oraz dla dzieci z innych przedszkoli lub dzieci niechodzących do przedszkola, jeśli warunki pracy przedszkola na to pozwalają.
  3. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka organizuje się na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydanej przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
  4. Dyrektor przedszkola powołuje zespół wczesnego wspomagania rozwoju, w skład którego wchodzą specjaliści odpowiedni do rodzaju zaburzeń dziecka oraz wychowawcy grupy dziecięcej - jeśli jest to wychowanek przedszkola.
  5. Do zadań zespołu wczesnego wspomaganie rozwoju dzieci należy w szczególności:
  1. ustalenie, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka,
  2. jeśli to konieczne, nawiązanie współpracy z zakładem opieki zdrowotnej lub ośrodkiem pomocy społecznej w celu zapewnienia dziecku rehabilitacji, terapii lub innych form pomocy, stosownie do jego potrzeb,
  3. opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka w zakresie realizacji programu, koordynowania działań specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem oraz oceniania postępów dziecka,
  4. analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka i jego rodziny, oraz planowanie dalszych działań w zakresie wczesnego wspomagania.
  1. Współpraca zespołu z rodzicami polega na:

1) udzielaniu pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania,

2) udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem,

3) informowaniu o postępach i problemach w pracy z dzieckiem.

7.    W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania przedszkola, zawieszenia zajęć  np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia wychowanków  i pracowników, organizację pracy przedszkola, w tym zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, organizuje się w miarę możliwości i z uwzględnieniem specyfiki nauczania z wykorzystaniem metod i  technik kształcenia na odległość, chyba że przedszkole funkcjonuje w normalnej formie

ROZDZIAŁ III

ORGANY PRZEDSZKOLA I ICH KOMPETENCJE

§ 9.

  1. Organami przedszkola są:
  1. Dyrektor Przedszkola, zwany dalej Dyrektorem,
  2. Rada Pedagogiczna,
  3. Rada Rodziców.
  1. Głównym celem działania organów przedszkola jest współdziałanie ze sobą i na bieżąco przekazuję informacje o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach
  2. Kompetencje Dyrektora:
  1. kieruje bieżącą działalnością przedszkola, reprezentuje ją na zewnątrz,
  2. jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników obsługi oraz administracji,
  3. sprawuje nadzór pedagogiczny w stosunku do zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli,
  4. sprawuje opiekę nad dziećmi oraz stwarza warunki do ich harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
  5. przewodniczy radzie pedagogicznej i realizuje jej uchwały podjęte w ramach kompetencji stanowiących,
  6. wstrzymuje uchwały rady pedagogicznej niezgodne z przepisami prawa i powiadamia o tym stosowne organy,
  7. dysponuje środkami określonymi w planie finansowym przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę przedszkola,
  8. zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i pobytu w przedszkolu, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole,
  9. organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
  10. Współdziała ze szkołami wyższymi w organizacji praktyk studenckich;
  11. Odpowiada za realizację zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego wychowanków;
  12. Współpracuje z osobami sprawującymi nad dziećmi profilaktyczną opiekę zdrowotną.
  13. Zadania Dyrektora:
  14. opracowanie na każdy rok szkolny planu nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej w terminie do 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan,
  15. prowadzenie obserwacji zajęć organizowanych przez nauczycieli przedszkola,
  16. gromadzenie informacji o pracy nauczycieli w celu dokonania oceny ich pracy,
  17. sprawowanie nadzoru nad przebiegiem awansu zawodowego nauczycieli, nadawanie stopnia nauczyciela kontraktowego,
  18. przedstawienie radzie pedagogicznej ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności przedszkola,
  19. co najmniej raz w roku dokonanie kontroli mających na celu zapewnienie bezpiecznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola, a także bezpiecznych i higienicznych warunków, oraz określenie kierunków ich poprawy,
  20. ustalenie ramowego rozkładu dnia na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców,
  21. przygotowanie arkusza organizacji przedszkola i przedstawienie go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu, sprawującemu nadzór pedagogiczny i związkom zawodowym,
  22. organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola,
  23. współpraca z rodzicami, organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi,
  24. kierowanie polityką kadrową przedszkola, zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,
  25. występowanie z wnioskami o nagrody i odznaczenia dla pracowników przedszkola po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, przyznawanie nagród, udzielanie kar pracownikom,
  26. organizowanie w porozumieniu z organem prowadzącym, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
  27. zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  28. współdziałanie z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników,
  29. wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i nauczycieli w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole,
  30. dopuszczanie do użytku programu wychowania przedszkolnego.
  1. Dyrektor wykonuje inne działania wynikające z przepisów szczegółowych:
  1. wykonuje uchwały Rady Miasta Siedlce w zakresie działalności przedszkola,
  2. współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzinom,
  3. organizuje proces rekrutacji do przedszkola w oparciu o odrębne przepisy,
  4. wydaje zarządzenia w sprawach dotyczących funkcjonowania przedszkola.
  1. Na czas pracy zdalnej Dyrektor przedszkola w porozumieniu z nauczycielami:

1)     przekazuje wychowankom za pośrednictwem rodziców/opiekunów prawnych  i nauczycielom informację o sposobie i trybie realizacji zadań w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania;

2)     ustala tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych grupach przedszkolnych uwzględniając w szczególności:

     a)      równomierne obciążenie dzieci w poszczególnych dniach tygodnia;

                 b)     zróżnicowanie zajęć w każdym dniu;

     c)      możliwości psychofizyczne dzieci;

3)     ustala, we współpracy z nauczycielami, sposób monitorowania postępów dzieci oraz formę przekazywania informacji o postępach rodzicom/ opiekunom prawnym;

4)     ustala sposób dokumentowania realizacji zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań;

5)     wskazuje, we współpracy z nauczycielami, źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały w postaci elektronicznej, z których dzieci lub rodzice mogą korzystać;

 6)     zapewnia każdemu rodzicowi możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji;

7)     ustala z nauczycielami potrzebę modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania przedszkolnego”.

§ 10.

  1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola realizującym statutowe zadania dotyczące kształcenia, wychowania i opieki.
  2. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: dyrektor i wszyscy nauczyciele oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w przedszkolu.
  3. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola.
  4. W posiedzeniach rady pedagogicznej mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego lub na wniosek członków rady tj.: przedstawiciele organu prowadzącego oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, doradca metodyczny i inni.
  5. Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania, zgodnie z regulaminem rady.
  6. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
  1. zatwierdzenie planów pracy przedszkola i organizacji pracy przedszkola,
  2. podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów w przedszkolu,
  3. ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli,
  4. uchwalenie statutu przedszkola,
  5. podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy wychowanków,
  6. ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad przedszkolem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy przedszkola.
  1. Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
    1. organizację pracy przedszkola w tym przede wszystkim organizację tygodniowego rozkładu zajęć, ramowego rozkładu dnia poszczególnych oddziałów, uwzględniając potrzeby i zainteresowania dzieci,
    2. projekt planu finansowego przedszkola,
    3. propozycje dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć, w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
    4. wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
    5. wnioski nauczycieli w sprawie doskonalenia organizacji pracy przedszkola.
  1. Przedstawiciele rady pedagogicznej przygotowują projekt statutu przedszkola oraz jego nowelizację i przedstawiają do uchwalenia Radzie Pedagogicznej.
  2. Rada Pedagogiczna może występować z umotywowanym wnioskiem do Prezydenta Miasta Siedlce o odwołanie z funkcji dyrektora.
  3. Rada pedagogiczna wybiera przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora przedszkola w liczbie określonej odrębnymi przepisami.
  4. Uchwały rady pedagogicznej
  5. Dyrektor przedszkola wstrzymuje wykonywanie uchwał rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
  6. Rada p
  7. Zebrania rady pedagogicznej
  8.  Osoby biorące udział w zebraniu Rady Pedagogicznej są zobowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na tym zebraniu, które mogą naruszyć dobra osobiste wychowanków lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.
  9. Na czas pracy zdalnej przedszkola zebrania Rady Pedagogicznej mogą być realizowane przy pomocy środków porozumiewania się na odległość.
  10. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania przedszkola, np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia pracowników, dopuszcza się w trybie obiegowym lub zdalne podejmowanie uchwał i innych decyzji przez Radę Pedagogiczną, bez konieczności fizycznego zbierania się rady.

§ 11.

  1. Rada Rodziców przedszkola jest organem społecznie działającym na rzecz przedszkola, wspierającym jego działalność statutową i stanowi reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
  2. W skład Rady Rodziców wchodzą przedstawiciele rad oddziałowych wybranych w tajnych wyborach podczas zebrania rodziców dzieci danego oddziału. Rada Rodziców liczy co najmniej 7 członków.
  3. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności.
  4. Rada Rodziców może porozumiewać się z radami rodziców innych przedszkoli, szkół i placówek, i ustalać zasady i zakres współpracy.
  5. Rada rodzicówrady p
  6. Do kompetencji rady rodziców należy:
  1. uchwalanie regulaminu działalności rady rodziców,
  2. opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania, jeśli jest konieczny,
  3. opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora przedszkola.
  1. Rada Rodziców wybiera przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora przedszkola w liczbie określonej odrębnymi przepisami
  2. W celu wspierania statutowej działalności przedszkola rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
  3. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin działalności rady rodziców.
  4. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania przedszkola, np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa zdrowia pracowników, dopuszcza się w trybie obiegowym lub zdalne podejmowanie uchwał i innych decyzji przez Radę Rodziców, bez konieczności fizycznego zbierania się rady.

§ 12.

  1. Koordynatorem współdziałania poszczególnych organów jest dyrektor, który zapewnia każdemu z organów możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji i umożliwia bieżącą wymianę informacji.
  2. Wszelkie spory między organami przedszkola rozstrzyga dyrektor, uwzględniając zakresy kompetencji tych organów.
  3. Wszelkie spory pomiędzy organami przedszkola rozstrzygane są wewnątrz przedszkola z zachowaniem drogi służbowej.
  4. W przypadku sporu miedzy radą pedagogiczną i radą rodziców:
  1. do dyrektora przedszkola należy prowadzenie mediacji w sprawie spornej

i podejmowanie ostatecznych decyzji,

  1. przed rozstrzygnięciem sporu dyrektor jest zobowiązany zapoznać się ze stanowiskiem

każdej ze stron, zachowując bezstronność w ocenie tych stanowisk,

  1. dyrektor podejmuje działanie na pisemny wniosek któregoś z organów – strony sporu,
  2. o swoim rozstrzygnięciu wraz z uzasadnieniem informuje na piśmie zainteresowanych

w terminie 14 dni od złożenia informacji o sporze.

  1. W przypadku sporu między organami przedszkola, w którym stroną jest dyrektor,powoływany jest zespół mediacyjny. W skład zespołu wchodzi po jednym przedstawicielu organów przedszkola, a dyrektor wyznacza swojego przedstawiciela do pracy w zespole.
  2. Zespół mediacyjny w pierwszej kolejności prowadzi postępowanie mediacyjne,

a w przypadku nie możności rozwiązania sporu podejmuje decyzje w drodze głosowania

  1. Strony sporu są zobowiązane przyjąć rozstrzygnięcie zespołu jako rozwiązanie ostateczne.
  2. Każdej ze stron przysługuję prawo wniesienia zażalenia do organu prowadzącego.

ROZDZIAŁ IV

ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA

§ 13.

  1. Organizacja przedszkola dostosowana jest do:
    1. liczby dzieci zgłoszonych na dany rok szkolny, co warunkuje liczbę oddziałów, rodzaj i czas ich pracy,
    2. wymagań podstawy programowej wychowania przedszkolnego i wybranych na jej podstawie programów wychowania przedszkolnego,
    3. wniosków rodziców określających zapotrzebowanie na rodzaj zajęć dodatkowych prowadzonych przez przedszkole.

§ 14.

  1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień.
  2. Liczba dzieci w oddziale nie przekracza 25.
  3. W szczególnych przypadkach podyktowanych stanem wyższej konieczności usankcjonowanych prawem, np. wojna w państwie sąsiednim, liczba dzieci może wzrosnąć o dzieci uchodźcze w liczbie wyznaczonej przez organy zwierzchnie.
  1. D
  2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej, wskazane jest aby nauczyciel opiekował się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola.

§ 15.

  1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w przedszkolu w oparciu o obowiązującą podstawę programową wychowania przedszkolnego.
  2. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut. Podstawową formą pracy są zajęcia opiekuńcze i edukacyjne prowadzone w systemie grupowym, zespołowym i indywidualnym.
  3. Przedszkole organizuje na wniosek rodziców dzieci zajęcia dodatkowe dostosowane do możliwości psychofizycznych dzieci, ich zainteresowań oraz możliwości przedszkola.
  4. Czas prowadzonych zajęć programowych i trwania zajęć prowadzonych dodatkowo jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi:
  1. z dziećmi 3 i 4 letnimi- około 15 minut,
  2. z dziećmi 5 i 6 – letnimi – około 30 minut.
  1. W przypadku zaistnienia stanu wyższej konieczności usankcjonowanej prawem spowodowanej np. ogłoszeniem stany epidemicznego, wojennego i in. Przedszkole może pracować zdalnie.

§ 16.

  1. Organizację stałych, obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny dziecka, dostosowany do oczekiwań rodziców.
  2. Ramowy rozkład dnia zawiera rozkład stałych godzin pracy oddziału, zajęć dydaktyczno – wychowawczych oraz podawania posiłków.
  3. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
  4. W razie potrzeby rozkład dnia może ulec zmianie.

§ 17.

  1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową oraz dopuszczone do użytku przez dyrektora programy wychowania przedszkolnego.
  2. W przedszkolu nauczyciele mogą wykorzystywać w swojej pracy wychowawczo-opiekuńczo-dydaktycznej programy własne. Wszystkie programy własne są dopuszczane do użytku przez dyrektora przedszkola i wynikają z potrzeb placówki oraz mają pozytywny wpływ na wizerunek absolwenta przedszkola.
  3. Zawartość programów i sposób ich zatwierdzania regulują odrębne przepisy.
  4. Podstawę programową wychowania przedszkolnego realizuje się w ciągu całego dnia przedszkolnego.
  5. Przedszkole za zgodą rodziców może organizować naukę religii. Zasady organizacji nauki religii regulują odrębne przepisy.
  6. Godzina pracy nauczyciela z dziećmi w przedszkolu trwa 60 minut.
  7. Zajęcia dodatkowe mogą odbywać się w sali zajęć poszczególnych grup lub w ogrodzie przedszkolnym, ponadto:
  1. rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna zależą od wyboru rodziców i możliwości przedszkola,
  2. zajęcia finansowane są w całości przez organ prowadzący,
  3. zajęcia mogą być prowadzone przez: nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu, lub innych nauczycieli bądź specjalistów, trenerów posiadających kwalifikacje zgodniez rodzajem zajęć,
  4. nauczyciele prowadzący zajęcia dodatkowe odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych im dzieci,
  5. Jeśli zajęcia prowadzone są z całą grupą w godzinach pracy nauczyciela prowadzącego, ma on obowiązek brać w nich czynny udział.

§ 18.

  1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola, w tym:
  1. dzienny czas pracy przedszkola wynosi 10,5 godziny;
  2. przedszkole jest czynne w godzinach od 6.30 do 17.00 w tym 5 bezpłatnych godzin dziennie, podczas których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
  3. przerwa wakacyjna jest wykorzystywana na:
  • wykonanie remontu i czynności porządkowych,
  • pracownicze urlopy wypoczynkowe.
  1. W okresach obniżonej frekwencji (ferie zimowe, wiosenne, dyżur wakacyjny, epidemie chorób itp.) przedszkole może prowadzić zajęcia w grupach łączonych. W grupie łączonej liczba dzieci nie może przekraczać 25 wychowanków z zachowaniem zasady łączenia grup zbliżonych wiekiem.

§ 19.

  1. Przedszkole prowadzi bezpłatne nauczanie w zakresie 5 godzin realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci mających prawo do wychowania przedszkolnego.
  2. Dziecko 6-letnie jest objęte bezpłatnym nauczaniem w ramach obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
  3. Wysokość i zasady odpłatności za pobyt dzieci 3-5 letnich w przedszkolu powyżej 5 godzin określa obowiązująca uchwała podjęta przez Radę Miasta Siedlce wraz ze sposobem jej wykonania.

§ 20.

  1. Przedszkole umożliwia dzieciom odpłatne korzystanie z 3 posiłków dziennie, tj.: śniadanie, obiad, podwieczorek.
  2. Wysokość dziennej stawki żywieniowej wprowadza zarządzeniem dyrektor przedszkola w uzgodnieniu z Organem Prowadzącym przedszkole.
  3. Dzienna stawka żywieniowa uwzględnia normy żywieniowe dla dzieci w wieku przedszkolnym,
  4. Za dni nieobecności dziecka w przedszkolu opłaty za żywienie nie pobiera się.

§ 21.

  1. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola i korzystających z posiłków zobowiązani są do uiszczania opłat za usługi świadczone przez przedszkole do 10-tego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
  2. Opłaty można wnosić do referenta ds. żywienia lub na konta przedszkola.
  3. Upoważnionym do stosowania zwolnień lub ulg w odpłatności za usługi świadczone przez przedszkole jest Dyrektor przedszkola, a wnioskującym rodzice dziecka przedszkolnego.

§ 22.

  1. Do realizacji zadań i celów statutowych przedszkole wykorzystuje:
  1. 5 sal zajęć wraz z niezbędnym wyposażeniem,
  2. 2 gabinety terapeutyczne,
  3. pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, w tym pomieszczenia kuchenne i magazyn żywieniowy,
  4. zaplecze sanitarne,
  5. plac zabaw,
  1. Odpowiedzialnym za stan i wyposażenie w/w pomieszczeń oraz placu zabaw jest w dyrektor, który powierza je opiece poszczególnych pracowników.

 

ROZDZIAŁ V

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

§ 23.

  1. Przedszkole zatrudnia nauczycieli oraz pracowników samorządowych niebędących nauczycielami.
  2. Zasady zatrudniania nauczycieli reguluje ustawa Karta Nauczyciela, a pracowników niepedagogicznych określają przepisy ustawy o pracownikach samorządowych oraz ustawa Kodeks Pracy.
  3. Kwalifikacje nauczycieli, a także zasady ich wynagradzania określa minister właściwy do spraw oświaty i wychowania oraz pracodawca, a kwalifikacje i zasady wynagradzania pracowników niepedagogicznych przedszkola określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych.
  4. Do zadań wszystkich pracowników przedszkola należy:

1) sumienne i staranne wykonywanie pracy,

2) przestrzeganie czasu pracy ustalonego w placówce,

3) przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku,

4) przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,

5) dbanie o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia,

6) przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

  1. Nauczyciele i terapeuci w trakcie trwania pracy zdalnej związanej z czasowym ograniczeniem funkcjonowania przedszkola:

   1)     jednoznacznie określają za pomocą, jakich narzędzi zdalnych będą realizować podstawę   programową wychowania przedszkolnego orz indywidualne programy edukacyjno   terapeutyczne;

        2)     ustalają sposób komunikowania się rodzicami/opiekunami prawnymi, możliwościami przekazywania materiałów;

       3)     zgłaszają brak odpowiedniego sprzętu (komputera, laptopa z podłączeniem do Internetu), z którego nauczyciel mógłby skorzystać w domu lub nie posiadania warunków do realizacji nauczania w warunkach domowych;

       4)      prowadzą zdalne nauczanie zgodnie z planem zajęć;

       5)     prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin, z zastosowaniem narzędzi informatycznych, wcześniej zgłoszonych i zaakceptowanych przez dyrektora przedszkola;

       6)     przygotowują możliwość zdalnej realizacji programu nauczania z wykorzystaniem komunikatorów, poczty elektronicznej, grup społecznościowych, kontaktu telefonicznego;

       7)     realizują nauczanie w sposób asynchroniczny (nauczyciel udostępnia materiały, a dzieci wykonują zadania w czasie odroczonym);

        8)     dostosowują program nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych dzieci.

§ 24.

  1. Nauczyciel w swoich działaniach wychowawczych, dydaktycznych, opiekuńczych ma za zadanie kierowanie się dobrem dzieci, dbałością o ich bezpieczeństwo i troską o ich zdrowie, poszanowanie godności osobistej.
  2. Nauczyciel planuje i prowadzi pracę wychowawczo-dydaktyczną w powierzonym oddziale przedszkolnym i odpowiada za jej jakość.
  3. Nauczyciel opracowuje samodzielnie bądź we współpracy z innymi nauczycielami program wychowania w przedszkolu oraz wnioskuje do dyrektora o dopuszczenie go do użytku. Może również zaproponować program opracowany przez innego autora.
  4. Nauczyciel przeprowadza diagnozę przedszkolną swoich wychowanków.
  5. Nauczyciel realizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, uwzględniając potrzeby i zainteresowania dzieci.
  6. Nauczyciel współpracuje z instytucjami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną i innymi specjalistycznymi placówkami.
  7. Nauczyciel jest zobowiązany współpracować z rodzicami dzieci.
  8. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy.
  9. Nauczyciel wykonujący zajęcia wychowawczo-dydaktyczne lub opiekuńcze w dniu wolnym od pracy otrzymuje w zamian inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie.
  10. Nauczyciele organizują i udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  11. Nauczyciele przedszkola tworzą radę pedagogiczną, tj. zespół, którego cele i zadania obejmują:
  1. współpracę służącą uzgodnieniu sposobów realizacji programów wychowania przedszkolnego i korelowania ich treści,
  2. wspólne opracowanie szczegółowych kryteriów obserwacji dziecka oraz sposobów ewaluacji pracy opiekuńczo-edukacyjnej,
  3. organizowanie wewnątrz przedszkolnego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego dla początkujących nauczycieli,
  4. współdziałanie w organizowaniu sal zajęć, kącików zainteresowań, a także w uzupełnianiu ich wyposażenia,
  5. opiniowanie przygotowanych w przedszkolu autorskich programów wychowania przedszkolnego.
  1. Do zadań nauczycieli przedszkola należą w szczególności:
  1. wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań,
  2. prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznawanie możliwościi potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji,
  3. prowadzenie analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna) z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej,
  4. współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zdrowotną i inną,
  5. planowanie własnego rozwoju zawodowego – systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w rożnych formach doskonalenia zawodowego,
  6. dbałość o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy naukowych oraz troskę o estetykę pomieszczeń,
  7. eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci,
  8. prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  9. realizacja zaleceń dyrektora i uprawnionych osób kontrolujących,
  10. czynny udział w pracach rady pedagogicznej,
  11. inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym,
  12. poddawanie się ocenie pracy przeprowadzonej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa,
  13. współdziałanie nauczycieli w oddziale w zakresie planowania pracy wychowawczo-dydaktycznej, jednolitego oddziaływania oraz wzajemne przekazywanie informacji dotyczących dzieci,
  14. współpraca z nauczycielkami prowadzącymi zajęcia dodatkowe i terapeutyczne, w celu ujednolicenia oddziaływań,
  15. przestrzeganie regulaminu rady pedagogicznej,
  16. otaczanie indywidualną opieką każdego dziecka i utrzymywanie kontaktu z ich rodzicami w celu:
  • poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych ich dzieci,
  • ustalenia formy pomocy w działaniach wychowawczych wobec dziecka,
  • włączenia ich w działalność przedszkola,
  1. prowadzenie pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi programami nauczania, odpowiedzialność za jakość i wyniki tej pracy,
  2. szanowanie godności dziecka i respektowanie jego praw,
  3. korzystanie w swojej pracy merytorycznej i metodycznej z pomocy dyrektora, rady pedagogicznej, wyspecjalizowanych placówek i instytucji,
  4. udział w pracach zespołów nauczycielskich działających w jednostce,
  5. przestrzeganie procedur obowiązujących w przedszkolu dotyczących bezpieczeństwa w placówce i poza nią,
  6. realizacja innych zadań zleconych przez dyrektora przedszkola, a wynikających z bieżącej działalności placówki.
  1. Do zadań nauczyciela współorganizującego kształcenie należy:
    1. Prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami zajęć edukacyjnych oraz realizowanie wspólnie wraz z nimi zintegrowanych działań i zajęć określonych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym,
    2. Prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup pracy wychowawczej z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
    3. Uczestniczenie, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych oraz zintegrowanych działaniach prowadzonych przez innych nauczycieli, specjalistów i wychowawców, określonych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.
    4. Udzielanie pomocy nauczycielom, specjalistom i wychowawcom w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
    5. Prowadzenie zajęć terapeutycznych i rewalidacyjnych zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
    6. Współpraca z innymi specjalistami i wychowawcami grupy nad tworzeniem, ewaluacją i modyfikacją w miarę potrzeb indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla dziecka niepełnosprawnego oraz wielospecjalistycznej oceny poziomu jego funkcjonowania.
    7. Stała współpraca z rodzicami dzieci objętych oddziaływaniami rewalidacyjnymi.
    8. Dbanie o kompletność dokumentacji dziecka niepełnosprawnego, terminowość dokonywanych w niej wpisów oraz informowanie rodzica o dokonywanych w niejzmianach.

§ 25.

  1. Do zadań psychologa w przedszkolu należy w szczególności:
  1. prowadzenie działań i badań diagnostycznych dzieci, w tym diagnozowanie
  2. diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju dziecka,
  3. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznawanych potrzeb,
  4. podejmowanie działań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów dzieci,
  5. minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym i poza przedszkolnym,
  6. inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
  7. pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci,
  8. wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  9. Realizacja celów rewalidacyjnych zawartych w IPETach dzieci niepełnosprawnych
  10. Stała współpraca z rodzicami dzieci objętych opieką psychologiczno-pedagogiczną.
  1. Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:
  1. diagnozowanie logopedyczne
  2. prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla dzieci i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy dzieci i eliminowania jej zaburzeń,
  3. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami dzieci,
  4. utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami i nauczycielami, udzielanie instruktażu dotyczącego wykonywania ćwiczeń logopedycznych,
  5. wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  6. Realizacja celów rewalidacyjnych zawartych w IPETach dzieci niepełnosprawnych
  7. Stała współpraca z rodzicami dzieci objętych opieką psychologiczno-pedagogiczną.
  1. D
  1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
  2. prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
  3. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym dzieci, we współpracy z rodzicami dzieci,
  4. wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  5. Realizacja celów rewalidacyjnych zawartych w IPETach dzieci niepełnosprawnych
  6. Stała współpraca z rodzicami dzieci objętych opieką psychologiczno-pedagogiczną.
  1. Do
  1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi w zakresie integracji sensorycznej,
  2. prowadzenie zajęć usprawniających różne funkcje i koordynację sensoryczną dziecka,
  3. utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami i nauczycielami, udzielanie instruktażu dotyczącego prawidłowej pracy z dzieckiem oraz profilaktyki zaburzeń,
  4. wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  5. Realizacja celów rewalidacyjnych zawartych w IPETach dzieci niepełnosprawnych
  6. Stała współpraca z rodzicami dzieci objętych opieką psychologiczno-pedagogiczną.
  1. Do zadań pedagoga specjalnegonależy:
  1. Współpracuje z nauczycielami, specjalistami, rodzicami i wychowankami w rozwiazywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych, określaniu niezbędnego do nauki sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, prowadzeniu badań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, określaniu mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń.
  2. Współpracuje z zespołem nauczycieli specjalistów pracujących z dziećmi objętymi kształceniem specjalnym w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  3. Wspiera nauczycieli oraz specjalistów w rozpoznawaniu niepowodzeń edukacyjnych, trudności w funkcjonowaniu dzieci i jego uczestnictwie w życiu przedszkola, w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z dzieckiem, dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych wychowanków
  4. Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom, rodzicom i nauczycielom;
  5. Współpracuje, w zaleznosci od potrzeb, z innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;
  6. Przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie zapewnienia dzieciom odpowiedniego do ich potrzeb wsparcia.

§ 26.

  1. Nauczyciele, w tym terapeuci, i rodzice współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i nauczania i terapii dzieci, W tym zakresie nauczyciele:
  1. zobowiązani są do przekazywania rodzicom rzetelnej i bieżącej informacji na temat realizowanego w oddziale programu wychowania przedszkolnego, a także rozwoju i zachowania ich dziecka,
  2. udzielają porad rodzicom w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dziecka,
  3. organizują pomoc psychologiczno-pedagogiczną i inną specjalistyczną,
  4. uwzględniają wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolu.
  5. współdziałają z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości działań dokonywanych przez przedszkole i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju m.in. przez:
  • organizację zebrań grupowych,
  • zajęć otwartych,
  • zajęć adaptacyjnych dla dzieci nowo przyjętych,
  • kontaktów indywidualnych,
  • wspólnego świętowania,
  • kącika dla rodziców,
  • innych działań, w których mogą brać udział zainteresowani rodzice.
  1. Ponadto, do końca kwietnia, w roku, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, nauczyciele przekazują rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki, poprzedzoną rzetelną diagnozą.
  2. Nauczyciele planują i prowadzą pracę wychowawczo-dydaktyczną w powierzonym oddziale przedszkolnym i odpowiadają za jej jakość.
  3. Nauczyciele przygotowują na piśmie:
  1. plany pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej oddziału, z wyprzedzeniem jednotygodniowym,
  2. dokumentację obserwacji zachowania i rozwoju dzieci oraz przyrostu umiejętności,
  3. sprawozdania z realizacji zadań opiekuńczo-edukacyjnych dwa razy w roku szkolnym,
  4. scenariusze zajęć edukacyjnych dla potrzeb zajęć otwartych i koleżeńskich.
  1. Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi program wychowania przedszkolnego na dany etap edukacyjny. Program wychowania przedszkolnego może obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Program wychowania przedszkolnego powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów, dla których jest przeznaczony. Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w przedszkoluprzedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program wychowania przedszkolnego.
  2. Nauczyciele współpracują z instytucjami świadczącymi pomoc materialną, psychologiczną i pedagogiczną m.in. z:
  1. Publiczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,
  2. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

§ 27

  1. W przedszkolu zatrudnia się następujących pracowników samorządowych na stanowiskach administracji i obsługi:
  1. główny księgowy,
  2. referent do spraw ds. żywienia,
  3. pomoc nauczyciela,
  4.  
  5. pomoc kuchenna,
  6. konserwator,
  1. Do zadań pracowników samorządowych przedszkola należy zapewnienie sprawnego funkcjonowania przedszkola jako instytucji publicznej, a także utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości.
  2. Szczegółowe zakresy obowiązków w/w pracowników, wynikające z pełnionych przez nich funkcji i powierzonych zadań, ustala dyrektor przedszkola.
  3. Pracownicy administracji i obsługi przedszkola zobowiązani są w szczególności do:
  1. jednakowego traktowania wszystkich dzieci i rodziców niezależnie od ich pochodzenia, wyznania, statusu ekonomicznego,
  2. przestrzegania praw dziecka określonych w niniejszym statucie,
  3. dbania o bezpieczeństwo wychowanków,
  4. taktownego zachowania wobec przełożonych, innych pracowników placówki, wychowanków przedszkola i ich rodziców oraz interesantów.

 

ROZDZIAŁ VI

WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA I ICH RODZICE

§ 28.

  1. Rodzice mają prawo do:
  1. wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami w duchu tolerancji i zrozumienia dla innych, bez dyskryminacji wynikającej z koloru skóry, rasy, narodowości, wyznania oraz pozycji ekonomicznej,
  2. zapoznania się z realizowanymi w przedszkolu programami oraz zadaniami wynikającymi z koncepcji pracy przedszkola i z planów miesięcznych,
  3. zapoznania się z obowiązującymi w przedszkolu dokumentami w szczególności ze statutem, koncepcją pracy oraz innymi dokumentami mającymi wpływ na funkcjonowanie jego dziecka w przedszkolu,
  4. uzyskiwania na bieżąco rzetelnych informacji na temat aktualnego stanu rozwoju i postępów swojego dziecka,
  5. uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli w celu rozpoznawania przyczyn trudności wychowawczych oraz doboru metod udzielania dziecku pomocy,
  6. wybierania swojej reprezentacji w formie rady rodziców,
  7. udziału w różnych formach spotkań oddziałowych, tj. w zajęciach otwartych, w zebraniach organizacyjnych, prelekcjach specjalistycznych i warsztatach praktycznych, imprezach wewnętrznych i środowiskowych (wg kalendarza imprez i uroczystości), konsultacji indywidualnych z wychowawcą,
  8. wyrażania i przekazywania dyrektorowi uwag i opinii na temat pracy nauczycieli i przedszkola,
  9. bezpośredniego uczestnictwa w codziennym życiu grupy,
  10. zapoznawania się z planowanym jadłospisem.
  1. Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:
  1. przestrzeganie niniejszego statutu,
  2. respektowanie uchwał rady pedagogicznej i rady rodziców,
  3. przygotowanie dziecka do funkcjonowania w grupie przedszkolnej w zakresiepodstawowych czynności samoobsługowych,
  4. przyprowadzanie dziecka do przedszkola w dobrym stanie zdrowia,
  5. zawiadamianie przedszkola o przyczynach długotrwałych nieobecności dziecka,
  6. zapewnienie dziecku zaopatrzenia w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce,
  7. terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu,
  8. przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola lub zadbanie o upoważnienie do tego osoby zapewniającej dziecku pełne bezpieczeństwo,
  9. przyprowadzanie i odbieranie dziecka w godzinach pracy przedszkola,
  10. niezwłoczne informowanie o nieobecności dziecka w przedszkolu spowodowanej chorobą zakaźną,

§ 29.

  1. Wychowankami przedszkola są dzieci w wieku określonym odrębnymi przepisami.
  2. Wychowanek przedszkola ma prawo w szczególności do:
  1. właściwie zorganizowanej opieki wychowawczej zapewniającej bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą,
  2. właściwie zorganizowanego procesu edukacyjnego, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej i własnego tempa rozwoju,
  3. wyrażania myśli i przekonań, z poszanowaniem zdania innych,
  4. rozwijania zainteresowań, zdolności i talentu,
  5. sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny postępów w rozwoju psychofizycznym,
  6. pomocy w przypadku trudności rozwojowych,
  7. ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej.
  1. Wychowanek przedszkola zawsze ma prawo do:
  1. akceptacji takim jakim jest,
  2. spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje,
  3. aktywnej dyskusji z dziećmi i dorosłymi,
  4. aktywnego kształtowania kontaktów społecznych i otrzymywania w tym pomocy,
  5. zabawy i wyboru towarzyszy zabawy,
  6. wypoczynku, jeśli jest zmęczony,
  7. zdrowego jedzenia i picia, gdy jest głodny i spragniony,
  1. Wychowanek przedszkola ma obowiązek:
  1. przestrzegania ustalonych zasad postępowania zgodnych z normami i wartościami współżycia społecznego, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa,
  1. systematycznego i aktywnego uczestniczenia w zabawach i zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela na miarę własnych możliwości,
  2. przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do rówieśników, nauczycieli i innych pracowników przedszkola,
  3. szanowania wytworów pracy kolegów,
  4. sygnalizowania złego samopoczucia,
  5. dbania o własne dobro, ład i porządek w przedszkolu,
  6. niestwarzania niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu dziecka i innych dzieci.
  1. W przypadku notorycznego lekceważenia praw wychowanków lub szczególnego wykroczenia przeciw nim pracowników przedszkola, dziecko osobiście lub poprzez rodziców zgłasza ten fakt wychowawcy lub dyrektorowi przedszkola.
  2. Dziecko za dobre zachowanie i osiągnięcia edukacyjne może być w przedszkolu nagrodzone:
  1. ustną pochwałą nauczyciela na forum grupy,
  2. pochwałą do rodziców,
  3. pochwałą dyrektora przedszkola,
  4. nagrodą rzeczową.
  1. Dziecko może być ukarane za świadome niestosowanie się do obowiązujących wprzedszkolu zasad:
  1. ustną uwagą nauczyciela,
  2. odsunięciem od zabawy na krótki czas,
  3. koniecznością przeproszenia poszkodowanego, wykonaniem pracy na rzecz poszkodowanego, np. wykonanie rysunku,
  4. wykonaniem pracy na rzecz grupy , np. ułożenie zabawek, książek,
  5. rozmową nauczyciela (dyrektora) z rodzicem w obecności dziecka.
  1. W przedszkolu wyklucza się wszelkie formy kar fizycznych.
  1. Przyjęty w przedszkolu tryb postępowania z dzieckiem często stwarzającym sytuacje zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci:
  1. indywidualna terapia prowadzona przez nauczyciela i specjalistę z dzieckiem w formiezajęć indywidualnych i grupowych,
  2. konsultacje z rodzicami i terapia rodzinna,
  3. konsultacje i terapia w specjalistycznych instytucjach,
  4. rozmowy z dyrektorem,

 

§ 30.

  1. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia dziecka z listy przedszkolaków w n/w przypadkach:
  1. braku pisemnego usprawiedliwienia długotrwałej, ciągłej nieobecności dziecka w przedszkolu obejmującej co najmniej 30 dni,
  2. stwarzania przez dziecko sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci oraz braku współpracy z rodzicami, mimo zastosowania przyjętego w przedszkolu trybu postępowania,
  3. gdy dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej (oprócz chorób wieku dziecięcego), która zagraża innym dzieciom,
  1. Skreślenia dziecka z listy przyjętych wychowanków w wymienionych przypadkach dokonuje dyrektor, stosując poniższą procedurę:
  1. wysłanie do rodziców lub doręczenie pisma informującego o naruszeniu zapisów statutu za potwierdzeniem odbioru,
  2. ustalenie sytuacji dziecka i rodziny, rozmowa - negocjacje dyrektora, psychologa z rodzicami,
  3. zasięgnięcie w sytuacji problemowej opinii odpowiednich instytucji zewnętrznych np. MOPR, PPP,
  4. przedstawienie członkom rady pedagogicznej sytuacji nie przestrzegania zapisów, statutu i powtarzających się uchybień ze strony rodziców dziecka,
  5. podjęcie uchwały przez radę pedagogiczną w sprawie skreślenia z listy wychowanków,
  6. rozwiązanie umowy cywilno - prawnej o świadczeniu usług.
  1. Rodzice mają prawo odwołania się od decyzji o skreśleniu ich dziecka w ciągu 14 dni od jej otrzymania do organu sprawującego nadzór pedagogiczny za pośrednictwem dyrektora przedszkola.

ROZDZIAŁ VII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 31.

  1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
  2. Przedszkole prowadzi własną planowaną gospodarkę finansową i materiałową, za którą odpowiedzialny jest dyrektor i zatrudniony w przedszkolu główny księgowy.

§ 32.

  1. Statut przedszkola lub jego nowelizację uchwala się na posiedzeniu rady pedagogicznej, odczytując zebranym pełny jego tekst. Członkowie rady pedagogicznej mają prawo wnoszenia poprawek do proponowanego tekstu statutu. Rada pedagogiczna głosuje nad nowelizacją statutu lub uchwala nowy statut.
  2. Nowelizacja statutu obliguje dyrektora przedszkola do opracowania tekstu jednolitego statutu.
  3. Z treścią Statutu przedszkola można zapoznać się w kancelarii przedszkola i na tablicy ogłoszeń.
  4. Z dniem wejścia w życie niniejszego Statutu traci moc Statut Przedszkola Nr 4 w Siedlcach z dnia 1 grudnia 2017 r.
  5. Statut Przedszkola wchodzi w życie z dniem 15 września  2023 roku.